0402N470F101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402N470F101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 47PF 100V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
HTS Code :
Product :
General Type MLCCs
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
1 %
Positive Tolerance :
1
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Width :
0.5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Brand :
Walsin
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Height :
0.5
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Style :
Failure Rate :
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Capacitance :
47 pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Status :
Active
Multilayer :
yes
Ratings :
Lead Free :
Lead Free
Negative Tolerance :
Type :
General Purpose MLCCs
Case Code (Metric) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
Series :
SIZE(GENERAL)
Voltage Rating (DC) :
100 V
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
Length :
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0402N470F101CT
Walsin Technology 0402N470F101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 1% 47pF