0402N331G500CT
Mfr.Part #
0402N331G500CT
Description
MLCC 330PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Construction :
Flat
Length :
1 mm
Negative Tolerance :
2%
HTS Code :
Capacitance Value :
330pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Surface Mount :
yes
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Microwave Application :
Voltage :
50VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Product Depth (mm) :
0.5
Voltage - Rated :
50V
Positive Tolerance :
2%
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Width :
0.5 mm
Height :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Product Height (mm) :
0.5
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Termination Style :
Pad
Capacitance :
330 pF
Tolerance :
2%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
General Purpose MLCCs
Product Length (mm) :
1
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Features :
Pbfree Code :
Datasheets
0402N331G500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N331G500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, 0402N331G500CT pinout, 0402N331G500CT datasheet PDF, 0402N331G500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N331G500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402N331G500CT
330 pF 50V Ceramic Capacitor 2% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402