0402N2R7D500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402N2R7D500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 2.7PF 50V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance Value :
2.7pF
Capacitance :
2.7pF
Product :
General Type MLCCs
Multilayer :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Spacing :
Microwave Application :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
C0G
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Voltage :
50VDC
Length :
1 mm
Failure Rate :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Tolerance :
0.5pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Class :
Class 1
Walsin
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
0.5
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Dielectric :
C0G
Product Height (mm) :
0.5
Package / Case :
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel
Features :
Height :
0.5 mm
Termination :
Standard
Termination Style :
Pad
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5 mm
Mounting :
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Positive Tolerance :
Lead Style :
Ratings :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Brand :
Walsin
Datasheets
0402N2R7D500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N2R7D500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, Type:General Purpose MLCCs, 0402N2R7D500CT pinout, 0402N2R7D500CT datasheet PDF, 0402N2R7D500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N2R7D500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402N2R7D500CT
- 2.7pF 50V Ceramic Capacitor 0.5pF 30ppm/Cel 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402