0402N2R7D160CT
Mfr.Part #
0402N2R7D160CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.7PF 16V NPO 0402
Package :
Width :
0.5 mm
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.5 mm
Voltage - Rated :
16V
Dielectric :
C0G (NP0)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Length :
1 mm
Series :
Capacitance :
2.7 pF
Datasheets
0402N2R7D160CT
Walsin Technology 0402N2R7D160CT
- 2.7 pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)