0402N2R7C500CT
Mfr.Part #
0402N2R7C500CT
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Capacitance :
2.7pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
17 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Height :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Length :
1mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
0402N2R7C500CT
Walsin Technology 0402N2R7C500CT
2.7pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)