0402N271J250CT
Mfr.Part #
0402N271J250CT
Description
MLCC 270PF 25V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
General Type MLCCs
Type :
General Purpose MLCCs
Packaging :
MouseReel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
0402 (1005 Metric)
Positive Tolerance :
5
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height :
0.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
5
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
1
Termination :
Standard
Walsin
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Series :
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Width :
0.5
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Capacitance :
270 pF
Class :
Class 1
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
Brand :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Product Type :
Ceramic Capacitors
Datasheets
0402N271J250CT
Walsin Technology 0402N271J250CT
- 270 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)