0402N1R2D100CT
Mfr.Part #
0402N1R2D100CT
Description
MLCC 1.2PF 10V NPO 0402
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Class :
Class 1
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Width :
0.5 mm
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitance :
1.2 pF
Walsin
Negative Tolerance :
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Series :
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
Standard
Size Code :
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.5 mm
Brand :
Walsin
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Positive Tolerance :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
10V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
1 mm
Datasheets
0402N1R2D100CT
Walsin Technology 0402N1R2D100CT
- 1.2 pF 10V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)