0402N101F101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402N101F101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 100PF 100V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
1
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
0.5
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Length :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
1 %
Negative Tolerance :
Termination :
Standard
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
MouseReel
Width :
0.5
RoHS :
Details
Failure Rate :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Type :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitance :
100pF