0402N100K160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402N100K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 10PF 16V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
1
Features :
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
10
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
RoHS :
Details
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Positive Tolerance :
10
Tolerance :
10%
Capacitance :
10pF
Size Code :
Capacitance Value :
10pF
Dielectric :
C0G
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Walsin
Product Depth (mm) :
0.5
Voltage :
16VDC
Construction :
Flat
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Style :
Ceramic Chip
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Multilayer :
yes
Microwave Application :
yes
Class :
Class 1
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Length :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Width :
0.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Standard
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Failure Rate :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Product Type :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
Height :
Product Height (mm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
General Type MLCCs
Series :
SIZE(GENERAL)
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Status :
Active
Lead Style :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
0402N100K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N100K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402, Voltage:16VDC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0402N100K160CT pinout, 0402N100K160CT datasheet PDF, 0402N100K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N100K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402N100K160CT
SIZE(GENERAL) 10pF 16V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402