0402F823Z160CT
Mfr.Part #
0402F823Z160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.082UF 16V Y5V 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
16V
Positive Tolerance :
80
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
Y5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Tolerance :
-20%+80%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
82nF