0402F333M160CT
Mfr.Part #
0402F333M160CT
Description
MLCC 0.033UF 16V Y5V 0402
Voltage - Rated :
16V
Size Code :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Min Operating Temperature :
-25 °C
Voltage Rating (DC) :
16 V
Dissipation Factor (%) :
7
Product Status :
Last Time Buy
Voltage :
16VDC
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Length :
1 mm
Capacitance :
33 nF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance Value :
0.033uF
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Tolerance :
20%
Datasheets
0402F333M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402F333M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0402F333M160CT pinout, 0402F333M160CT datasheet PDF, 0402F333M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402F333M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402F333M160CT
- 33 nF 16V Ceramic Capacitor 20% -266.6666667 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402