0402F104M100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402F104M100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.1UF 10V Y5V 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
HTS Code :
Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Walsin
Depth :
500 µm
Negative Tolerance :
20
Multilayer :
yes
Dielectric :
Y5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN (US) :
EAR99
Type :
General Purpose MLCCs
Voltage :
10VDC
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Dissipation Factor (%) :
5
Voltage - Rated :
10V
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Last Time Buy
Dielectric Material :
Ceramic
Product Length (mm) :
1
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Series :
Height :
0.5
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
Standard
Product Height (mm) :
0.5
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
10 V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Min Operating Temperature :
-25 °C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Case Code (Metric) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Positive Tolerance :
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Microwave Application :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
Pbfree Code :
Length :
1 mm
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
Pad
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.1uF
Class :
Class 2
Width :
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Product Depth (mm) :
Capacitance :
100 nF
Size Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Datasheets
0402F104M100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402F104M100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:10VDC, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Package / Case:0402, 0402F104M100CT pinout, 0402F104M100CT datasheet PDF, 0402F104M100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402F104M100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402F104M100CT
- 100 nF 10V Ceramic Capacitor 20% -266.6666667 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0402