0402B823J160CT
Mfr.Part #
0402B823J160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.082UF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Positive Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Class :
Class 2
Width :
0.5 mm
WRAPAROUND
Walsin
Dielectric :
Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Height :
0.8 mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
General Purpose MLCCs
Pbfree Code :
Packaging :
MouseReel
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.082 uF
Length :
1 mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
CERAMIC CAPACITOR
Brand :
Walsin
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
Negative Tolerance :
5%
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5 %
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)