0402B821K160CT
Mfr.Part #
0402B821K160CT
Description
MLCC 820PF 16V X7R 0402
General Type MLCCs
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Class :
Class 2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Details
Product Depth (mm) :
0.5
Multilayer :
yes
Type :
General Purpose MLCCs
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
2
ECCN (US) :
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
3.5
GENERAL PURPOSE
Voltage :
16VDC
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
10
Features :
Capacitance Value :
820pF
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Length :
1
Construction :
Flat
Product Type :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Failure Rate :
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.5
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Positive Tolerance :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Width :
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance :
820pF
Voltage - Rated :
16V
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
1
Package / Case :
HTS Code :
Product Height (mm) :
Termination Style :
Pad
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
0402B821K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B821K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, 0402B821K160CT pinout, 0402B821K160CT datasheet PDF, 0402B821K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B821K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B821K160CT
- 820pF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402