0402B683J100CT
Mfr.Part #
0402B683J100CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.068UF 10V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
0.068 μF
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Characteristics Code :
Voltage - Rated :
10V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
General Type MLCCs
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Walsin
Mounting Feature :
0.5
Type :
General Purpose MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Details
Negative Tolerance :
Datasheets
0402B683J100CT
Walsin Technology 0402B683J100CT
- 0.068 μF 10V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)