0402B682M160CT
Mfr.Part #
0402B682M160CT
Description
MLCC 6800PF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Subcategory :
Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Construction :
Flat
Series :
SIZE(GENERAL)
Dissipation Factor (%) :
3.5
Length :
1
Pbfree Code :
yes
ECCN (US) :
EAR99
Size Code :
Capacitance Value :
0.0068uF
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Microwave Application :
yes
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Characteristics Code :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
20
Product Depth (mm) :
0.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Multilayer :
Capacitance :
0.0068uF
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product :
General Type MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Product Length (mm) :
1
Lead Style :
Voltage :
16VDC
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
16V
Product Height (mm) :
Width :
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
General Purpose MLCCs
Walsin
Dielectric :
X7R
Product Status :
Active
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
20%
Termination Style :
Pad
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Walsin
Positive Tolerance :
Datasheets
0402B682M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B682M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Voltage:16VDC, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0402B682M160CT pinout, 0402B682M160CT datasheet PDF, 0402B682M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B682M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B682M160CT
SIZE(GENERAL) 0.0068uF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402