0402B682J500CT
Mfr.Part #
0402B682J500CT
Description
MLCC 6800PF 50V X7R 0402
Height :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
0.0068μF
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Negative Tolerance :
5%
Positive Tolerance :
5%
Surface Mount :
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature (Min) :
-55°C