0402B561K160CT
Mfr.Part #
0402B561K160CT
Description
MLCC 560PF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Standard
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
Package / Case :
Voltage - Rated :
16V
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
125
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
10
Packaging :
Tape and Reel
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
0.5
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Voltage :
16VDC
Capacitance :
560pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Capacitance Value :
560pF
Size Code :
Lead Spacing :
Height :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
3.5
Negative Tolerance :
10
Tolerance :
10%
Walsin
Product Status :
Active
Datasheets
0402B561K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B561K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0402, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0402B561K160CT pinout, 0402B561K160CT datasheet PDF, 0402B561K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B561K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B561K160CT
- 560pF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402