0402B393K100CT
Mfr.Part #
0402B393K100CT
Description
MLCC 0.039UF 10V X7R 0402
Width :
0.5mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Height :
0.5mm
Capacitance :
0.039µF
Length :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125 °C
Positive Tolerance :
10%
RoHS :
Compliant
Depth :
500 µm
HTS Code :
Dielectric :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Voltage Rating (DC) :
10 V
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Number of Terminals :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Temperature Characteristics Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel
Pbfree Code :
Tolerance :
10 %
Case Code (Metric) :
Negative Tolerance :
10%
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature (Min) :
-55°C