0402B392J500CT
Mfr.Part #
0402B392J500CT
Description
MLCC 3900PF 50V X7R 0402
2
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Product Depth (mm) :
0.5
Negative Tolerance :
5
Product Length (mm) :
1
Size Code :
Lead Spacing :
Voltage :
50VDC
Failure Rate :
Positive Tolerance :
Height :
0.5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
0.0039uF
Class :
Class 2
Length :
1
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS :
Details
Width :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance Value :
0.0039uF
Lead Style :
Series :
SIZE(GENERAL)
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Product Height (mm) :
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
yes
Microwave Application :
Walsin
Termination Style :
Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Brand :
Walsin
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Datasheets
0402B392J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B392J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 0402B392J500CT pinout, 0402B392J500CT datasheet PDF, 0402B392J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B392J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B392J500CT
SIZE(GENERAL) 0.0039uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402