0402B271J100CT
Mfr.Part #
0402B271J100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 270PF 10V X7R 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dissipation Factor (%) :
5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Depth (mm) :
0.5
Termination :
Standard
Length :
1
Product Status :
Active
Size Code :
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Multilayer :
yes
Class :
Class 2
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Length (mm) :
1
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
Brand :
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
15%
Subcategory :
Capacitors
Voltage :
10VDC
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
5
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5%
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
yes
Positive Tolerance :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Pbfree Code :
Capacitance Value :
270pF
Width :
0.5
Height :
Product Height (mm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Features :
Construction :
Flat
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Type :
General Purpose MLCCs
HTS Code :
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
270pF
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
0402B271J100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B271J100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10VDC, Package / Case:0402, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0402B271J100CT pinout, 0402B271J100CT datasheet PDF, 0402B271J100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B271J100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B271J100CT
- 270pF 10V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402