0402B222J160CT
Mfr.Part #
0402B222J160CT
Description
MLCC 2200PF 16V X7R 0402
EAR99
Height - Seated (Max) :
X7R
Features :
Capacitance :
0.0022uF
Voltage - Rated :
16V
0.5
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Product Depth (mm) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage :
16VDC
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
1
Ratings :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
15%
Lead Spacing :
Walsin
Capacitance Value :
0.0022uF
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Class 2
Series :
SIZE(GENERAL)
Size Code :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
-55
Lead Style :
Datasheets
0402B222J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B222J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:16VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 0402B222J160CT pinout, 0402B222J160CT datasheet PDF, 0402B222J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B222J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B222J160CT
SIZE(GENERAL) 0.0022uF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402