0402B221J500CT
Mfr.Part #
0402B221J500CT
Description
MLCC 220PF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Style :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Positive Tolerance :
5
Length :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Dissipation Factor (%) :
2.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
220pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Width :
0.5
Features :
Temperature Coefficient :
15%
Ceramic
Class :
Class 2
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
5
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
0.5
Product Status :
Active
yes
Product Height (mm) :
Product Length (mm) :
1
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS :
Details
Construction :
Flat
Subcategory :
Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Product Depth (mm) :
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Voltage :
50VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Microwave Application :
yes
Tolerance :
5%
Termination Style :
Pad
Packaging :
Tape and Reel
Termination :
Standard
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Type :
General Purpose MLCCs
Multilayer :
Failure Rate :
Size Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
Capacitance :
220pF
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
0402B221J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B221J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0402, 0402B221J500CT pinout, 0402B221J500CT datasheet PDF, 0402B221J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B221J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B221J500CT
SIZE(GENERAL) 220pF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402