0402B221J160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402B221J160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 220PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
yes
Dissipation Factor (%) :
3.5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Walsin
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Package / Case :
Positive Tolerance :
5
Number of Terminals :
2
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15%
Height :
0.5
Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Construction :
Flat
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Capacitance :
220pF
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Height (mm) :
0.5
Width :
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Length (mm) :
1
Product Depth (mm) :
Packaging :
Tape and Reel
Class :
Class 2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
General Purpose MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
16VDC
Termination :
Standard
Capacitance Value :
220pF
Negative Tolerance :
Termination Style :
Pad
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
0402B221J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B221J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:16VDC, 0402B221J160CT pinout, 0402B221J160CT datasheet PDF, 0402B221J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B221J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B221J160CT
220pF Ceramic Capacitor 5% 15% 0402