0402B183K100CT
Mfr.Part #
0402B183K100CT
Description
MLCC 0.018UF 10V X7R 0402
Width :
0.5
Product Height (mm) :
0.5
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temperature Coefficient :
15%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
10
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Features :
Case Style :
Ceramic Chip
Dissipation Factor (%) :
5
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Length :
1
yes
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Size Code :
Package / Case :
Capacitance :
0.018uF
Series :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Standard
Lead Spacing :
HTS Code :
Microwave Application :
Failure Rate :
Capacitance Value :
0.018uF
Brand :
Walsin
WRAPAROUND
ECCN (US) :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Depth (mm) :
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Negative Tolerance :
Walsin
Type :
General Purpose MLCCs
Product Length (mm) :
1
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
10V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
Pad
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage :
10VDC
Ratings :
Datasheets
0402B183K100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B183K100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:10VDC, 0402B183K100CT pinout, 0402B183K100CT datasheet PDF, 0402B183K100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B183K100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B183K100CT
- 0.018uF 10V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402