0402B152K100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402B152K100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1500PF 10V X7R 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height :
0.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Multilayer :
yes
Length :
1mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.0015μF
Surface Mount :
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Width :
0.5mm