0402B152J160CT
Mfr.Part #
0402B152J160CT
Description
MLCC 1500PF 16V X7R 0402
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Dissipation Factor (%) :
3.5
Pbfree Code :
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Tolerance :
5%
Capacitance Value :
0.0015uF
Temperature Coefficient :
15%
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.0015uF
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
16VDC
Series :
SIZE(GENERAL)
Positive Tolerance :
5
Capacitors
Walsin Technology Corporation
Datasheets
0402B152J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B152J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:16VDC, Package / Case:0402, 0402B152J160CT pinout, 0402B152J160CT datasheet PDF, 0402B152J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B152J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B152J160CT
SIZE(GENERAL) 0.0015uF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402