0402B102M100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402B102M100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1000PF 10V X7R 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.5
Product Depth (mm) :
0.5
Negative Tolerance :
20
Construction :
Flat
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
0.001uF
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Features :
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.001uF
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Dissipation Factor (%) :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
1
Brand :
Walsin
Packaging :
Tape and Reel
Lead Style :
Microwave Application :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Width :
Height :
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Dielectric :
X7R
Size Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
15%
Ratings :
Voltage - Rated :
10V
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
20%
Voltage :
10VDC
Height - Seated (Max) :
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
Datasheets
0402B102M100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B102M100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0402B102M100CT pinout, 0402B102M100CT datasheet PDF, 0402B102M100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402B102M100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0402B102M100CT
- 0.001uF 10V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402