VNH5180ATR-E MTR Datasheet, Pinout, Price, Diagram
Chip Ic Release time:2023-12-05 Page View:181
 VNH5180ATR-E IC MTR DRVR 5.5V-18V 36POWERSSO
H-Bridge Motor Driver Automotive 36-Pin PowerSSO EP T/R / IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO
VNH5180ATR-E Overview
What is VNH5180ATR-E?
VNH5180ATR-E image
VNH5180ATR-E
It has an output current of 8A and can operate at a voltage range of 5.5V to 18V. This product is suitable for use in automotive applications and has a temperature range of -40°C to 150°C. It comes in a PowerSSO-36 package and is RoHS compliant.
VNH5180ATR-E Pinout
VNH5180ATR-E Pinout Chip Ic.jpg
VNH5180ATR-E CAD Model
Symbol
 VNH5180ATR-E-symbol
Footprint
 VNH5180ATR-E footprint
3D-Model
VNH5180ATR-E 3D Model
VNH5180ATR-E Features
features
 *Output current: 8 A
*3 V CMOS compatible inputs