E-STE100P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E-STE100P
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 64TQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Duplex :
Half
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Transceiver
JESD-609 Code :
e3
Protocol :
MII
Pin Count :
64
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Lead Free
Number of Transceivers :
1
Nominal Supply Current :
100mA
Number of Terminations :
64
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
Terminal Form :
Gull wing
Data Rate :
100 Mbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
64-LQFP
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tray
Max Supply Current :
100mA
Number of Drivers/Receivers :
1/1
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
STE100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
3.15V~3.45V