ZV50K1812401NIR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZV50K1812401NIR1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Min) :
73.8V
Energy :
4.8J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Maximum DC Volts :
65V
Varistor Voltage (Typ) :
82V
Maximum AC Volts :
50V
Capacitance @ Frequency :
710pF @ 1kHz
Series :
ZV SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Current - Surge :
400A
Varistor Voltage (Max) :
90.2V