ZV50K1206121NIR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZV50K1206121NIR1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current - Surge :
120A
Maximum AC Volts :
50V
Maximum DC Volts :
65V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Circuits :
1
Energy :
0.8J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
65.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
340pF @ 1kHz
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
90.2V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Series :
ZVHT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Varistor Voltage (Typ) :
82V