ZE05-20DP-2H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ZE05-20DP-2H
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT SMT R/A 2MM 20POS
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Row Spacing - Mating :
Insulation Height :
0.348 (8.84mm)
Product :
Connectors
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Resistance :
100 MOhms
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Fastening Type :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Finish - Mating :
Tin
IP Rating :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions :
20
Overall Contact Length :
Mounting Style :
SMD/SMT
Connector Type :
Header
Mated Stacking Heights :
Pitch :
2 mm
Packaging :
Cut Tape
Current Rating :
2A
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Features :
Solder Retention
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Plating :
Tin
Contact Finish - Post :
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Pin
Color :
Black
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Brass
Gender :
Receptacle (Female)
Product Status :
Active
Voltage Rating :
60VAC
Contact Length - Post :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Series :
ZE05
Applications :
Ingress Protection :
Housing Material :
Polyamide (PA)
Contact Length - Mating :
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating (Amps) :
2A, 5A