Z8F1622AR020SC
Mfr.Part #
Z8F1622AR020SC
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
Microcontrollers
Memory Size :
16kB
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Number of I/O :
46
Frequency :
20MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Core Processor :
eZ8
Base Part Number :
Z8F1622
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Size :
8-Bit
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Series :
Encore!® XP®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Package / Case :
64-LQFP
Access Time :
20 μs
Factory Lead Time :
20 Weeks
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA