Z8F1602VS020SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F1602VS020SC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
68-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68PLCC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Core Architecture :
Z8
PWM Channels :
yes
Core Processor :
eZ8
Length :
24.23mm
Series :
Encore!®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time :
20 μs
Core Size :
8-Bit
Number of Terminations :
68
Oscillator Type :
Internal
ROM (words) :
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Number of I/O :
46
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Published :
DAC Channels :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
68
RAM Size :
2K x 8
Data Converter :
A/D 12x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of Pins :
Number of Timers/Counters :
64
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
Lead Free :
Contains Lead
CPU Family :
Z8
Terminal Pitch :
1.27mm
DMA Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Bit Size :
8
Base Part Number :
Z8F1602
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Memory Size :
16kB
Frequency :
20MHz
Terminal Form :
J BEND
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3.3V
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Height Seated (Max) :
4.57mm