Z8F081APH020SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z8F081APH020SC
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microcontrollers
HTS Code :
Core Processor :
eZ8
Height Seated (Max) :
4.49mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Core Size :
8-Bit
Packaging :
Tube
Series :
Encore!® XP®
Pin Count :
20
Length :
25.905mm
DMA Channels :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Number of Terminations :
20
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
No
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ROM (words) :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T20
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
Base Part Number :
Z8F081A
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Interface :
IrDA, UART, USART
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Contains Lead
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Memory Size :
8kB
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Width :
7.62mm
CPU Family :
Z8
Terminal Pitch :
2.54mm