Z0402C102BSMST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z0402C102BSMST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0402 1LN
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Lines :
1
Tolerance :
25%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Published :
Mount :
Surface Mount
Impedance :
1kOhm
Width :
0.5mm
Max DC Current :
150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
12.7mm
HTS Code :
Construction :
Chip Bead
Impedance @ Frequency :
1kOhm @ 100MHz
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
23 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Test Frequency :
100MHz
Filter Type :
Signal Line
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
150mA
DC Resistance (DCR) (Max) :
800mOhm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Z-SMS
Datasheets
Z0402C102BSMST
KEMET Z0402C102BSMST
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN