YR1B8K87CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B8K87CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.87K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-65 to 105 °C
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Qualification :
Product Length :
27.94 mm
Number of Terminals :
2
Product Type :
Metal Film Resistors
Product :
Precision Metal Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Gender :
Header
Package Length :
6.3 mm
Mounting :
Surface Mount
Lead Length :
25 mm
Housing Color :
Black
Additional Feature :
PRECISION
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Construction :
Cylindrical
Product Width :
Number of Terminations :
2
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Length :
6.3 mm
Type :
Thin Film
Power Rating :
0.25W
Case Style :
Epoxy
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Failure Rate :
Product Diameter (mm) :
2.3(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Base Product Number :
YR1B
Package :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
No
Series :
YR, Neohm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Lead Diameter :
0.6 mm
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Operating Temp Range :
-65C to 155C
Working Voltage :
250 V
Pbfree Code :
yes
Technology :
Metal Film
Base/Housing Material :
Thermoplastic
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Pitch :
2.5400 mm
Subcategory :
Resistors
Termination Method :
Solder
Resistance :
8.87 kOhms
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Lead Spacing (nom) :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination Style :
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
2.3 mm
Voltage Rating :
500V
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Military Standard :
Not Required
Resistor Type :
PRECISION
Contact Material :
Brass
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Product Length (mm) :
TE Connectivity
Contact Plating :
Gold
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Flame-Proof Support :
No
Datasheets
YR1B8K87CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B8K87CC
Precision, 8.87 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,