YR1B8K06CC
Mfr.Part #
YR1B8K06CC
Description
RES 8.06K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Metal Film
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
500V
Resistance :
8.06kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Voltage - Rated :
250V
Lead Length :
25mm
Published :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Diameter :
2.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
YR1B8K06CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B8K06CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 8.06kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,