YR1B7K32CC
Mfr.Part #
YR1B7K32CC
Description
RES 7.32K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
2.3mm
Resistance :
7.32kOhm
Lead Length :
25mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Datasheets
YR1B7K32CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B7K32CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 7.32kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,