YR1B57K6CC
Mfr.Part #
YR1B57K6CC
Description
RES 57.6K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
ELV :
Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
57.6kOhm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.3mm
Series :
YR, Neohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Number of Resistors :
1
Military Standard :
Not
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
YR1B57K6CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B57K6CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 57.6kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,