YR1B576KCC
Mfr.Part #
YR1B576KCC
Description
RES 576K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Lead Length :
25mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistance :
576kOhm
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-65°C~155°C
2
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
YR1B576KCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B576KCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 576kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,