YR1B562RCC
Mfr.Part #
YR1B562RCC
Description
RES 562 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Tolerance :
0.1%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Resistance :
562 Ω
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Voltage Rating :
250 V
Package :
PRECISION
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Axial
Power Rating :
0.25W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Number of Terminals :
2
Product Type :
Metal Film Resistors
Lead Diameter :
0.6 mm
Base Product Number :
YR1B
Series :
R
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Lead Length :
25 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tubular
Product :
Precision Metal Film Resistors
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
250 V
Type :
Precision Resistor
Packing Method :
Ammo Pack
Package Length :
6.3 mm
Diameter :
2.3 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Features :
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Length :
6.3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
YR1B562RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B562RCC
FIXED RESISTOR, 562 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,