YR1B54K9CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B54K9CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 54.9K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Axial, Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Shape :
Wire
ELV :
Compliant
Tolerance :
±0.1%
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage - Rated :
250V
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Resistance :
54.9kOhm
Published :
Diameter :
2.3mm
Series :
YR, Neohm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
25mm
Lead Diameter :
600 µm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
YR1B54K9CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B54K9CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 54.9kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,