YR1B549RCC
Mfr.Part #
YR1B549RCC
Description
RES 549 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Resistance :
549Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
250V
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Diameter :
2.3mm
Lead Length :
25mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
YR1B549RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B549RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 549Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,