YR1B4K87CC
Mfr.Part #
YR1B4K87CC
Description
RES 4.87K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Stock
155
In Stock :
155
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
500V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
YR, Neohm
Military Standard :
Not
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
4.87kOhm
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Composition :
Metal Film
Published :
2005
RoHS Status :
RoHS Compliant
Axial
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Lead Diameter :
600 µm
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Lead Length :
25mm
Datasheets
YR1B4K87CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B4K87CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,