YR1B4K02
Mfr.Part #
YR1B4K02
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not Required
Packaging :
Tape and Box (TB)
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Power Rating :
250mW
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Failure Rate :
Product Width :
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Case Style :
Epoxy
Axial
Voltage Rating :
500V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
6.3(mm)
Type :
Thin Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Package :
Tape and Box (TB)
Supplier Device Package :
Product Diameter (mm) :
2.3(mm)
Power Rating(s) :
0.25 (1/4)(W)
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Qualification :
Height - Seated (Max) :
Composition :
Metal Film
Termination Style :
Product Length :
6.3
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Features :
Base Product Number :
YR1B
Operating Temp Range :
-65C to 155C
Product Status :
Active
Resistance :
4.02 kOhms
Construction :
Cylindrical
Product Depth (mm) :
Flame-Proof Support :
No
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
YR1B4K02
TE Connectivity AMP Connectors YR1B4K02
Precision, 4.02 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,