YR1B499KCC
Mfr.Part #
YR1B499KCC
Description
RES 499K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
25mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
250V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
2.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Voltage - Rated DC :
500V
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Axial, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
499kOhm
Datasheets
YR1B499KCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B499KCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 499kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,