YR1B41K2CC
Mfr.Part #
YR1B41K2CC
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
41.2kOhm
Voltage - Rated :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
25mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Diameter :
2.3mm
Datasheets
YR1B41K2CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B41K2CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 41.2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,