YR1B402RCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B402RCC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 402 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
402Ohm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Lead Diameter :
600 µm
Construction :
Tubular
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Series :
YR, Neohm
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated DC :
500V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Lead Length :
25mm
Mount :
Axial, Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Published :
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.3mm
Datasheets
YR1B402RCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B402RCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 402Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,